You are currently viewing Lankytini objektai Turkijoje: Šv. Sofijos Soboras

Lankytini objektai Turkijoje: Šv. Sofijos Soboras

Sofijos soboras (gr. Αγία Σοφία − Hagia Sophia, turk. Ayasofya) − buvusi Konstantinopolio patriarcho bazilika, vėliau − mečetė ir muziejus Stambule. Jis garsus dėl savo kupolo, kuris laikomas Bizantijos architektūros įkūnijimu. Sofijos soboras buvo didžiausia katedra pasaulyje iki 1520 m., kai buvo baigta viduramžių Sevilijos katedra.

Nei vienas pasivaikščiojimas Stambule neapsieina be apsilankymo prie šios įspūdingo Bizantijos imperijos laikų architektūros palikimą Šv. Sofijos soborą. Penkerių metų, 10 tūkst. Konstantinopolio darbuotojų darbas ir daugybė pinigų, išleistų jo statybai, atsispindėjo milžiniškoje struktūroje, kuriai buvo lemta tapti Bizantijos galios simboliu.

Pati šventykla buvo pastatyta iš plytų, tačiau apdailai buvo naudojamos brangios medžiagos: dramblio kaulas, auksas, sidabras, brangakmeniai. Katedra buvo pašventinta 537 m. Ir simbolizavo imperijos galią bei didybę. Turkams užėmus Konstantinopolį, ji buvo pervadinta į Sofijos soborą.

Šventykla yra Sultanahmet rajone, senosios Stambulo dalies širdyje. Ją vainikuoja architektūros šedevras, kurį vaizduoja didžiulė kupolo sistema. Pagrindinė mečetės vidaus apdailos vertė – nuostabaus grožio mozaikos ir freskos. Pro 40 langų sklindanti šviesa sukuria danguje plaukiojančio kupolo iliuziją.

Turistų vaizduotę pribloškia ne tik šventyklos grožis, bet ir galinga energija, kuri jaučiama jos viduje.